آیا میدانستید؟

کد ناک
برای اینکه شناسایی مشاغل در این لیست راحت تر باشد، اداره مهاجرت کانادا برای هر شغلی در این لیست یک کد NOC (National Occupational Classification) در نظر گرفته است تا در برنامه های مختلف مهاجرت به کانادا از این کد برای شناسایی شغل مورد نظر استفاده شود.مثلا برای مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال که مشاغل از NOC هایی که در سطح های صفر، A و B قرار دارند در نظر گرفته شده است.

طبقه بندی سطح مشاغل NOC در کانادا به شکل زیر می باشد:

1- مشاغل سطح صفر: شامل مشاغل مدیریتی مثل مدیریت رستوران

2- مشاغل سطح A: مشاغل حرفه ای و تخصصی که نیاز به مدرک دانشگاهی دارند مثل پزشکی و معماری

3- مشاغل سطح B: مشاغل تخصصی و تکنیکی که نیاز به مدرک دیپلم در آن رشته و یا دوره های کارآموزی دارد مثل آشپزی یا لوله کشی

4- مشاغل سطح C: مشاغل متوسط که به مدرک دبیرستانی یا آموزش مخصوص احتیاج دارند مثل قصابی، راننده ماشین های سنگین

5- مشاغل سطح D: مشاغل سخت و پر زحمت که به آموزش های خاصی نیاز دارند مثل میوه چینی، کارگران حوزه نفتی یا کارگران نظافتی

آزمون های زبان مورد قبول در برنامه اکسپرس اینتری
CELPIP
IELTS
TEF
TCF
آمارهای جالب درباره کانادا
کانادا بعنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان و مصرف کنندگان بازی های رایانه ای است که شرکتهای بزرگی همچون Ericsson – CSC- SAP- Dassault systemes – ubisoft در کبک مشغول به فعالیتند.

طی برنامه ریزی انجام شده در 10 سال آینده تمام نیروی برق مورد نیاز از انرژی خورشیدی و باد تامین می شود.

باندهای 522 فرودگاه کانادا از سنگفرش و 931 فرودگاه دیگر مثل جاهای دیگر است.

کانادا بزرگترین تولید کننده ی اورانیوم در دنیاست.

پلاک نمره ی موتورسیکلت و Snowmobile وماشین ها در بخش Nunavut به شکل خرس قطبی است.

به استان Newfoundland لقب The Rock داده اند.

بخش Northwest Territories به سرزمین آفتاب نیمه شب The Land of the Midnight Sun معروف است.

بیش از پانزده میلیون دام در کانادا پرورش داده می شود.

آمریکا بزرگ ترین مشتری نفت کاناداست.

کوچک ترین استان کانادا Prince Edward Island است که فقط ۲۲۵ کیلومتر طول و ۵۶ کیلومتر عرض دارد.

در هفتم سپتامبر سال ۱۹۹۱ در شهر کلگری Calgary در استان آلبرتا تگرگ سنگینی بارید که خسارت های زیادی ببار آورد. شرکت های بیمه برای جبران این خسارتها به مشتریانشان ۴۰۰ میلیون دلار پرداخت کردند. در ابن بارش تگرگ ۶۵۰۰۰ اتومبیل، ۶۰۰۰۰ محل مسکونی و تجاری و چند فروند هواپیما خسارت دید.

رکورد شدیدتربن بارش باران در ۳۰ ماه می سال ۱۹۶۱ در شهر Buffalo Gap ثبت شده است. در کمتر از یک ساعت بیشتر از ۲۵ سانتیمتر (۱۰ اینچ) باران آمد.

دو تا از بزرگ ترین دریاچه های دنیا به نام های Great Stave Lake و Great Bear Lake در بخش Northwest Territories قرار دارند.

بیشترین گردشگرانی که به کانادا می آیند امریکایی، مکزیکی و انگلیسی هستند.

بسیاری از بزرگترین مزارع گندم دنیا در استان ساسکاچوان قرار دارد.

پر قدرت ترین گردباد و طوفانی که در کانادا رخ داده در ۳۰ ماه June سال ۱۹۱۲ در شهر ریجایناRegina در استان ساسکاچوان Saskatchewan بوده که ۲۸ نفر کشته و یکصد نفر زخمی داشت و خرابی بسیاری ببار آورد. سرعت باد ذر این حادثه بین ۳۳۰ تا ۴۱۶ کیلومتر در ساعت بود.

آمار نشان می دهد از هر هزار نفر کانادایی ۴۵۹ نفرشان اتومبیل دارند.

در بخشNorthwest Territories دارای معادن سرشار الماس است.

گفته می شود خیابان ها شهر وینیپگWinnipeg در استانManitoba پر باد ترین خیابان های کاناداست. ضمنا” به خاطر هوای سردش کانادایی ها به شوخی به آن Winterpeg می گویند .

۳۲% کانادایی ها خیلی شاد هستند و ۵۵% کمی شاد هستند. آمار در مورد بقیه چیزی نمی گوید شاید آنها هم الکی خوش هستن.

کبک بعنوان ثروتمندترین استان کانادا در منابع معدنی زیرزمینی است.

تولید ناخالص داخلی (GDP) به ارزش 248 میلیارد دلار آمریکاست. این آمار فقط برای استان کبک است.

مونترال – سیاتل – ویچیتا و تولوز یکی از عمده ترین مراکز هوا و فضا در دنیا هستند.

استان کبک در سال 2011 بعنوان قطب فناوری برتر در آمریکای شمالی شناخته شد.

در صنعت مخابرات کبک در کل آمریکای شمالی اول است و شرکتهای چند ملیتی همچون Positron ،Rogers Communications ،Bell Enterprises SR Telecom ،Ericsson Communications ،Telus ،Allstream در کبک مشغول به فعالیتند.

ده تا از بزرگترین شرکتهای دارویی جهان مثل Wyeth یاMerck Frosst یا GSK یا AstraZeneca در مونترال متمرکز هستند.

شرکت های مطرح و بزرگ بین المللی در صنعت حمل و نقل همچون Bombardier یا Volvo یا Rio Tinto Alcan یا Komatsu Internationalو یا Paccar در شهر مونترال فعالند.

استان کبک چهارمین تولید کننده بزرگ آلومینیوم در جهان است.

 

رشته‌های تحصیلی با بالاترین و پایین ترین تقاضای کار درکانادا

سه حوزه تحصیلی وجود دارد که از بیشترین شانس برای افرادی که به تازگی برای پیدا کردن شغل اقدام نموده اند برخوردار می باشند:

– رشته‌های مرتبط با حوزه سلامت: این حوزه شامل شغل هایی همچون پرستاری، دارو شناسی‌، تکنسین آزمایشگاه و پزشکان می باشد.

– رشته‌های مرتبط با حوزه مهندسی‌

– رشته‌های مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات

رشته های تحصیلی با کمترین تقاضای کار:

1. زبان شناسی

2. لاتین

3. موسیقی درمانی

4. الهیات

5. ادبیات انگلیسی

6. علوم اجتماعی

7. مطالعات امریکایی/ مطالعات کانادایی

8. خیمه‌شب‌بازی، تئاتر و هنرهای نمایشی

9. شعر

10. تاریخ هنر

10 شغلی که در کانادا بالاترین حقوق را دریافت می‌کنند عبارتند از:

1. دندان‌پزشک: ۹۰ هزار دلار

2. مهندس نفت: ۸۶ هزار و ۲۲۰ دلار

3. تحلیل‌گر امنیت داده‌ها: ۸۳ هزار و ۲۵۰ دلار

4. توسعه‌دهنده وب‌سایت و طراح تجربه کاربران سیستم:  ۸۰ هزار دلار

5. توسعه‌دهنده اپلیکیشن‌های موبایل: ۷۲ هزار و ۵۰۰ دلار

6. کنترل‌کننده مالی: ۷۰ هزار دلار

7. وکیل: ۶۰ هزار دلار

8. حسابدار:  ۵۸ هزار و ۷۵۰ دلار

9. پرستار: ۵۵ هزار دلار

10. مدیریت امور اداری: ۴۵ هزار دلار

 


 

جت لگ 

یکی از اولین مشکلاتی که هر مهاجر تازه واردی تجربه آن را دارد پدیده جت لگ یا پرواز زدگی هست که در اثر اختلاف ساعت بیولوژیک بدن به وجود میاید. درواقع سرعت حرکت جتهای تجاری در ارتفاع کروز (بیشترین ارتفاع هواپیما که برای ساعتها حفظ می شود) به بیش از 900 کیلومتر بر ساعت می رسد و این سرعت زیاد است که باعث می شود وقتی از شرق به غرب پرواز میکنید (مثلا از استانبول به تورنتو) اگر ساعت پرواز شما از استانبول 5 عصر باشد، شما برای ساعتها آفتاب را همچنان در افق میبینید درحالیکه غروب نمی کند و همراه شما است، بهمین دلیل زمانیکه به مقصد میرسید (12 ساعت بعد) ساعتهای آغازین شب است و افراد برای خواب آماده میشوند اما ساعت بدن شما هنوز به وقت تهران است و به شما فرمان بیداری می دهد ! این باعث می شود که حتی اگر بر اثر خستگی موفق به خواب شوید ساعت 2 یا 3 صبح از خواب بیدار شوید. این مشکل در افراد مختلف به اشکال متفاوتی ظاهر می شود و ممکن است بین 3 تا 7 روز طول بکشد که زمان شما با زمان جدید تطبیق پیدا کند. جت لگ در پروازهای طولانی مدت بیشتر خودش را نشان می دهد و البته وقتی سفر از غرب به شرق باشد بیشتر شما را درگیر خواهد کرد، مثل وقتی که از کانادا به ایران برمیگردید.

برای کنترل جت لگ چکار باید کرد ؟

قبل از هر چیز سعی کنید پروازتان را بجای یک پرواز طولانی به دو قسمت تقسیم کنید، برای مثال بجای یک پرواز 13 ساعته از دوحه یا امارات به مونترال از مسیر آلمان استفاده کنید که توقف در فرانکفورت پرواز شما را به دو قسمت 5 ساعته و 7 ساعته تقسیم کند. در طول پرواز سعی کنید مقدار زیادی آب بنوشید. از مصرف قهوه، چایی و الکل بپرهیزید. لباسهای راحت بپوشید و از پوشیدن لباسها و کفش تنگ در طول پرواز خودداری کنید. اگر امکانش را دارید از دو روز قبل از پرواز شروع کنید ساعت خودتان را با ساعت مقصد تنظیم کنید و سعی کنید خواب خود را با ساعت جدید هماهنگ کنید. چهار روز قبل از پرواز از مصرف غذاهای چرب، خیلی شیرین، خیلی شور، و سنگین خودداری کنید و بجای آن از میوه جات و سبزیجات تازه مصرف کنید. در صورت امکان سعی کنید پروازهای غرب به شرق را با پروازهای شرق به غرب جایگزین کنید. برای مثال کسانیکه میخواهند از ونکوور به تهران بروند بهتر است در صورت امکان بجای آمدن به شرق (اروپا و بعد پرواز به تهران)، به غرب پرواز کنند و مثلا از مسیر روسیه به تهران پرواز کنند. در طول پرواز سعی کنید چند بار بلند شوید و قدم بزنید، این کار از رخوت عضله ها جلوگیری می کند و باعث برقراری بهتر جریان خون می شود. وقتی به مقصد رسیدید سعی کنید در فضای باز باشید تا میزان نور طبیعی محیط شما را با شرایط جدید عادت دهد، اگر امکان حضور در فضای باز ندارید پرده های اطاق را کنار بزنید تا از نور یا تاریکی طبیعی اثر بگیرید. و نکته آخر اینکه سعی کنید در پرواز بخوابید و فراموش نکنید که عادتهای شخصی هر کسی بسیار مهم است، یک نسخه واحد الزاما نمیتواند برای همه یکسان باشد، اگر قبلا تجربه جت لگ داشتید با استفاده از تجربه های پروازهای قبل عوارض جت لگ را کاهش دهید. برخی معتقدند در زمان رسیدن به مقصد باید تا میتوانند بخوابند و برخی بعکس میگویند با امتناع از خواب در ساعات اولیه ورود به کانادا سریعتر موفق شده اند پرواز زدگی را مهار کنند.


برق ایران و کانادا

همانطور که می دانیم ولتاژ برق شهر در ایران برق 220 ولت است. اما یکی دیگر از پارامترهایی که برای وسایل برقی مطرح است فرکانس برق است که با واحد هرتز یا Hz نمایش داده می شود. فرکانس برق در ایران 50 هرتز است.

برق کانادا با ولتاژ 110 ولت می باشد و فرکانس انجا 60 هرتز است.

برای اینکه بفهمیم کدام تجهیزات ما با برق کانادا کار خواهد کرد باید مشخصات وسیله برقی که در زیر یا پشت وسایل نوشته می شود را چک کنیم که آیا ولتاژ یا فرکانس کانادا را ساپورت می کنند یا نه. دقت کنید که اگر وسایل با آداپتور کار می کرد باید مشخصات اداپتور را چک کنید.

وسایل خانگی به سه دسته عمده تقسیم می شوند:

– وسایلی که با موتور کار می کنند مانند آب میوه گیری, آسیاب, چرخ گوشت, سشوار و …

– وسایلی که تولید گرما می کنند مانند هیتر, پلوپز و …

– وسایل صوتی و تصویری مانند تلویزیون, لپتاپ و …

اکثر وسایل دسته اول که در ایران کار می کنند را نمی توان به کانادا برد و مستقیم از آنها استفاده کرد. برای اینکه ساختار موتورها معمولا به گونه ای است که برای یک ولتاژ خاص با یک فرکانس خاص کار می کنند. اگر شما مبدل ولتاژ 110 به 220 را هم بگیرید , فرکانس را نمی توانید کاری بکنید. تغییر فرکانس در موتورهایی که با برق 220 کار می کنند در میان مدت می تواند صدمه به وسایل برقی بزند.

وسایل دسته دوم احتمالا در کانادا کار خواهند کرد اما کارایی کامل خود را ندارند. از بردن انها پشیمان خواهید شد.

– وسایل دسته سوم , مخصوصا شارژر لپ تاپ و … معمولا با ولتاژ 100-240 و فرکانس 50-60 هرتز کار می کنند. در صورتی که این اطلاعات در پشت آنها درج شده بود می توانید انها را برای استفاده بدون هیچ دردسری به کانادا ببرید.

نکته:

1- پریزهای ایرانی دوشاخه هستند و در کانادا سه شاخه . در صورتی که می خواهید وسایلتان را با خود به کانادا ببرید به مبدل دوشاخه به سه شاخه لازم دارید اگر مبدل سه به دو پیدا نکردید , می توانید یک سه شاخه معمولی از فروشگاه های الکتریکی نزدیک محل زندگی به وفور یافت می شود خریداری کنید, یک سه راهی سیم رابط هم از ایران بخرید, دو شاخه سر سیم رابط را ببرید و سه شاخه را به آن وصل کنید. سیم رابطتان تبدیل سه شاخه به چند دوشاخه خواهد شد.

2- در صورتی که می خواهید حتما وسایلتان را با خود ببرید و آنها هم با برق کانادا سازگار نبود, می توانید بروید به فروشگاه های الکتریکی مبدل 110 به 220 معکوس بخرید.


SIN 

این شماره یا کد چیزی شبیه کد ملی در ایران است یعنی شماره‌ای منحصر بفرد برای هر ساکن کانادا که از طریق آن توسط دولت یا مراکز وابسته به آن شناسایی می‌شود. در واقع هر زمان که شما یک فرم دولتی را تکمیل می‌کنید یا تقاضای خاصی از دولت دارید یا مالیات پرداخت می کنید به احتمال خیلی زیاد باید این کد را به عنوان بخشی از اطلاعات خود وارد کنید.
مهم‌تر از همه اینها تقاضای کار در کاناداست. همه کارفرمایان قانوناً موظف هستند که در زمان استخدام شما این کد را از شما بخواهند و در مکاتبات قانونی برای مراکز مرتبط دولتی (برای پرداخت حق بیمه، صدور paycheck یا صدور فرم T4) باید از این کد استفاده کنند. در غیر این صورت ممکن است به استخدام کردن غیرقانونی شما متهم شوند. پس برای تقاضا برای استخدام، شما حتماً باید این کد را پیشتر دریافت کرده باشید.

سایر موارد استفاده از این کد
در بسیاری از مراکز فروش معتبر یا موسسات آموزشی اعلام این کد در مواردی ضروری است. مثلاً اگر شما بخواهید یک خرید گرانقیمت به صورت فاینانس داشته باشید یا هر نوع خریدی که پرداخت اقساطی داشته باشد (نظیر موبایل) یا برای وام‌های مختلف تقاضا دهید، ممکن است دانستن این کد به عنوان بخشی از کار اداری و قانونی لازم است. البته یک دلیل دیگر این تاکید این است که نشان می‌دهد شما یک ساکن غیرقانونی در کانادا نیستید. در مواردی هم اگر چیز دیگری اعتبار شما را تایید کند (مثلاً از طریق کارت‌های اعتباری) احتمال دارد که این کد را نخواهند چرا که وجود کارت‌های اعتباری نشان می‌دهد شما قبلا این شماره را دریافت کرده‌اید اما تازه واردان به کانادا که کمتر دارای چنین امکانی هستند، مجبورند بیشتر از این کد استفاده می‌کنند.
با همه اینها باید توجه داشته باشید که ضرورتی ندارد که این کد را همه جا و هر کس که از شما آن را طلب کرد اعلام کنید. مثلاً برای یک خرید عادی نقدی اعلام این کد ضرورتی ندارد ولو اینکه فروشنده از شما آن را بپرسد، خصوصاً اگر فروشگاه حالت زنجیره‌ای نداشته باشد و چندان معتبر به نظر نیاید. توجه داشته باشید که این شماره یکی از چندین مورد مشخصه‌های شماست که می‌تواند نظیر سایر موارد مورد سواستفاده قرار گیرد لذا در حفظ و حراست از آن کوشا باشید. هیچگاه این کد را از طریق تلفن به کسی که از صحت ادعایش مطمئن نیستید اعلام نکنید و هیچگاه آن را با ایمیل ارسال نکنید.
یکی از اولین کارهای شما باید تقاضا برای این کد باشد. شاید فردای روز ورود بهترین زمان باشد. برای این کار باید نزدیک‌ترین دفتر Human Resources and Skills Development Canada که به اختصار HRSDC نامیده می‌شود یا Service Canada مراجعه کنید. البته برای گوگول کردن بهتر است از خود عبارت SIN استفاده کنید. آدرس این مرکز را به خاطر بسپارید چون در آینده باز هم با آن کار خواهید داشت.
در زمان مراجعه، شما باید اصل گذرنامه و برگه ثبت لندینگ خود و اعضا خانواده Record of Landing (یا IMM 1000) را که در فرودگاه امضا کرده‌اید ارائه دهید.
البته شما می‌توانید این مدارک را برای این دفاتر پست کنید اما به چند دلیل این کار را نکنید. اول اینکه افسران این دفاتر ترجیح می‌دهند شما را حضوراً ببینند و دریافت پستی مدارک می‌تواند تردیدهایی را ایجاد کند. دوم اینکه این مدارک مهم‌ترین مدارک زندگی شما در کانادا هستند که نباید به این راحتی از خود دورشان کنید. سوم اینکه شما در فاصله دریافت این شماره برای سایر کارهای خود به گذرنامه و برگه ثبت لندینگ نیازمندید پس از ارسال پستی تقاضا خودداری کنید مگر اینکه دلیل خیلی محکمی داشته باشید.

اخیرا دفاتر HRSDC دیگر کارتی برای SIN صادر نمی کنند و یک برگه پرینت شده به شما تحویل خواهند داد. این برگه را به خوبی نگهداری کنید و یک کپی از آن را در آرشیو مدارک خود قرار دهید.

مدارک لازم

اگر دانشجو هستید و می خواهید در دانشگاه کار کنید (on campus) باید پاسپورت، اجازه تحصیل و قرارداد کاری خود با دانشگاه را همراه داشته باشید. توجه کنید که قرارداد شما باید روی سربرگ رسمی دانشگاهتان چاپ شده باشد. اگر دانشجو نیستید و یا نمی خواهید در دانشگاه کار کنید (off campus) پاسپورت و اجازه کار خود را همراه ببرید.


 

اقامت کانادا

اقامت دائم کانادا به وضعیتی گفته می شود که تابع یک کشور خارجی (نسبت به کانادا) اجازه دارد تحت شرایط خاصی در کشور کانادا زندگی، تحصیل و کار کند. در حال حاضر افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند کارتی به نام Permanent Resident Card یا کارت PR دریافت می کنند که آنها را هنگام ورود به کانادا از گرفتن ویزا بی نیاز می کند.

تعریف تابعیت کانادا
تابعیت کانادا به معنای آن است که شخص کانادایی است (یا شهروند Citizen کاناداست). تابعیت یا در زمان تولد حاصل می شود Citizenship by Birth یا بعدها طی مراسمی قانونی به دست می آید Naturalization.

تشابهات بین اقامت دائم و تابعیت کانادا
شباهت های زیادی بین وضعیت افرادی که اقامت دائم و تابعیت کانادا دارند وجود دارد. این شباهت ها بخصوص هنگامی که هر دو گروه در داخل مرزهای کانادا به سر می برند مشهود است. بعضی از این شباهت ها به شرح زیر است.

حق زندگی در هر نقطه ای از کانادا
حق کار در هر نقطه ای از کانادا
حق تحصیل در هر نقطه ای از کانادا
حق برخورداری از مزایای دولتی و استانی
برخورداری از اغلب حقوق تعیین شده در قوانین دولتی و استانی کانادا
تفاوت های بین اقامت دائم و تابعیت کانادا
اصلی ترین تفاوت بین برخورداری از اقامت دائم و تابعیت کانادا این است که تنها توابع کانادا Canadian Citizens دارای حق مسلم ورود و خروج از داخل خاک کانادا هستند. به عبارت دیگر اگر تابع کانادا باشید، هنگام ورود به کانادا از مرزهای این کشور، هیچ احدی تحت هیچ شرایطی حق جلوگیری از ورود شما را ندارد؛ همچنین هیچ فردی حق اخراج یک تابع کانادا را از این کشور ندارد. این نکته بسیار مهمی است که معمولا به آن به خوبی پرداخته نمی شود. اگر از زاویه دیگر به این مساله نگاه کنیم از آنجا که دارندگان اقامت دائم هنوز تابع کانادا نیستند، بلکه تابع کشور یا کشورهای دیگری می باشند، در شرایط خاص می توان این افراد را از کانادا اخراج کرد.

قانون مهاجرت کانادا IRPA تعیین شرایط خاص فوق را به عهده وزیر مهاجرت و اجرای آن را به عهده وزیر “امنیت ملی و آمادگی شرایط اضطراری” Minister of Public Safety and Emergency Preparedness گذاشته است. در حال حاضر تنها شرط خاصی که مشخصا در قوانین پیش بینی شده است، آن است که اگر فرد دارای اقامت دائم مرتکب جرم بزرگی شود، می توان اقامت دائم او را باطل کرد و وی را از کشور کانادا اخراج نمود. باید بر این نکته تاکید کنم که حدود قانونی وزیر مهاجرت در تعیین شرایط خاص فراتر از این است. در سال 1992 یکی از دعواهای حقوقی معروف کانادا این اصل را تثبیت کرد که “افراد غیر تابع به طور طبیعی حق ماندن در کانادا ندارند”. به عبارت دیگر اگر فردی تابع کانادا نباشد باید نشان دهد که لیاقت زندگی در کانادا را دارد. به همین دلیل هم هست که اگر این فرد در یک دوره 5 ساله کمتر از دو سال در کانادا حضور داشته باشد، اقامت دائم وی باطل می شود.

خارج از این مورد اساسی سایر تفاوت ها خیلی زیاد نیست. می توان به طور کلی تفاوت های بین اقامت دائم و تابعیت کانادا را در موارد زیر خلاصه کرد.

حق ماندن و ورود و خروج به کانادا (که در پاراگراف های پیشین مطرح شد)
حق شرکت در انتخابات استانی و فدرال
حق استخدام در پاره ای کارهای خاص (معمولا مشاغل حساس دولتی)
کلیه حقوق بالا منحصر به توابع کاناداست و دارندگان اقامت دائم از آنها برخوردار نیستند.

گذرنامه کانادایی و مسایل خارج از کانادا
داشتن گذرنامه کانادایی تنها به توابع کانادا تعلق می گیرد ولی حق مسلم همه توابع نیست. گذرنامه به بعضی از افراد داده نمی شود (مثلا کسانی که سابقه کیفری داشته باشند) . اگر فردی دارای گذرنامه کانادایی باشد می تواند به وسیله آن به کشورهای مختلف دنیا مسافرت کند. چنین فردی اگر تابعیت ایران را داشته باشد، نمی تواند با گذرنامه کانادایی به ایران مسافرت نماید؛ چرا که طبق قوانین موجود در ایران، تابعیت خارجی اتباع ایرانی به رسمیت شناخته نمی شود. حتی اگر هم چنین می بود، در حال حاضر به دلیل سردی روابط بین دو کشور، کمتر کانادایی ای موفق به گرفتن ویزای ایران می شود.

اگر فردی مقیم دائم کانادا باشد و هنوز تابع کانادا نشده باشد، باید از پاسپورت کشور خود برای مسافرت های خارج از کانادا استفاده کند. بنابراین اگر اصلا ایرانی هستید و مقیم دائم کانادا همچنان با پاسپورت ایرانی مسافرت می کنید. به همین دلیل سایر کشورها با شما به عنوان یک ایرانی برخورد می کنند نه یک کانادایی. گرچه داشتن اقامت دائم کانادا در گرفتن ویزای سایر کشورها کمک می کند ولی همچنان محدودیت های بسیاری برایتان در نظر گرفته می شود. در ضمن اگر با داشتن اقامت دائم کانادا موقع سفر به سایر کشورها دچار مشکل خاصی شوید (مثل بازداشت به وسیله
پلیس و یا دزدیده شدن پاسپورت یا اموالتان) باید به سفارت ایران در آن کشور مراجعه کنید نه سفارت کانادا.


سلامت جسمانی

یکی از جنبه هایی که موجب ممنوع الورود بودن افراد خارجی به کانادا می شود، مسایل مرتبط با سلامت جسمانی Health فرد است. عدم سلامت

جسمانی فرد باعث ممنوع الورود شدن او می شود اگر:

سلامت یا امنیت جامعه کانادا را به خطر بیاندازد؛ یاهزینه سنگینی را به نظام پزشکی یا خدمات اجتماعی کانادا تحمیل می کند

چه کسی باید آزمایشات پزشکی (مدیکال) بدهد؟

تمام متقاضیان مهاجرت و اعضای خانواده آنها (یعنی همسر و فرزندان) لازم است از سد آزمایشات پزشکی عبور کنند؛ حتی آن دسته از اعضای خانواده متقاضی که او را در آمدن به کانادا همراهی نمی کنند هم باید آزمایش پزشکی بدهند (مثلاً همسری که از فرد جدا شده است ولی هنوز طلاق رسمی نگرفته اند یا فرزندی که در حضانت همسر فرد است). اگر متقاضی یا هر یک از افراد خانواده وی به خاطر مسایل پزشکی به کانادا ممنوع الورود باشند، متقاضی نمی تواند به کانادا مهاجرت کند.

کسانی که تقاضای اقامت موقت کانادا دارند نیز ممکن است بسته به ویزای مورد نیاز (مثل بعضی ویزاهای کار موقت) یا تشخیص افسر مهاجرت (مثلاً به واسطه کهولت سن یا سوابق موجود پزشکی) مجبور به گذراندن آزمایشات پزشکی باشند.

آزمایشات پزشکی شامل چه مواردی می شود؟

معاینه پزشک و مصاحبه ای که توسط پزشک انجام می شود که حول و حوش سوابق بیماری و سلامت جسمی استعکس از قفسه سینهآزمایش ادرار و خون

پزشک معتمد اداره مهاجرت کانادا این آزمایشات را هدایت می کند. آزمایش خون و ادرار و همین طور کارهای رادیولوژی هم توسط مؤسسات مورد اعتماد اداره مهاجرت کانادا صورت می گیرند. این پزشکان و مؤسسات در اغلب کشورها از جمله ایران عزیز حضور دارند.

گاه پزشک معتمد بسته به نتیجه مصاحبه، آزمایشات یا معاینات، آزمایشات بیشتری را سفارش می دهد یا متقاضی را برای معاینات بیشتر به پزشک متخصص معرفی می کند.

معمولاً بچه های زیر 11 سال از عکس قفسه سینه معاف هستند، مگر آنکه پزشک تشخیص دهد که گرفتن عکس لازم است (به عنوان مثال به خاطر مبتلا به سل بودن یکی از اعضای خانواده). آزمایش خون هم حداقل شامل آزمایش ایدز و سیفلیس می شود. فهرست دقیق آزمایشات، توسط پزشک معتمد تعیین می شود ولی این دو مورد حتماً در میان آزمایشات وجود خواهد داشت.

چه نوع بیماری هایی موجب ممنوع الورود شدن هستند؟

تشخیص دقیق اینکه چه بیماری هایی سلامت جامعه کانادا را به خطر می اندازند یا هزینه آنها بیش از اندازه است به عهده افسر پزشکی Medical Officer اداره مهاجرت است. اداره مهاجرت کانادا راهکارهایی در این خصوص هم برای پژشکان معتمد خود و هم برای افسران پزشکی Medical Officers منتشر کرده است. نتایج معاینات، مصاحبه و آزمایشات پزشکی معمولا به یکی از دفاتر پزشکی اداره مهاجرت Regional Medial Office ارسال می شود. افسران پزشکی Medical Officers مدارک را بررسی می کنند و در این خصوص تصمیم گیری می کنند.

در حال حاضر دولت کانادا بابت هر کانادایی بالغ بر 5143 دلار در سال هزینه درمانی و خدمات عمومی می کند. اگر افسر پزشکی به این نتیجه برسد که هزینه های متقاضی یا همراهان او از این میزان بیشتر می شود، مسأله را به افسر مهاجرت اعلام می کند و افسر مهاجرت هم در این خصوص با فرد متقاضی تماس می گیرد. اگر فرد متقاضی نتواند افسر را متقاعد کند که راه حلی برای این مشکل وجود دارد یا آنکه اشتباهی رخ داده است، پرونده متقاضی مردود و متقاضی به کانادا ممنوع الورود می شود. شرح اینکه چگونه می توان افسر را متقاعد کرد از حوصله این نوشته خارج است اما تأکید می کنم که برای این مسأله مجاری قانونی با پشتوانه دادگاه عالی کانادا Supreme Court of Canada وجود دارد.

در دو مورد خاص به فرد اجازه ورود به کانادا داده می شود ولی لازم است پس از ورود تحت نظارت باشد. این دو مورد عبارتند از:

سل غیر فعال Inactive Tuberculosisسیفلیس معالجه شده Treated Positive Syphilis

اگر با نظارت پزشکی بعد از مهاجرت Medical Surveillance مواجه بشوید وکیلتان در خصوص آنکه چه باید انجام دهید راهنمایی تان خواهد کرد. این قضیه جدی است و ممکن است منجر به اخراج شما از کانادا شود.

نکته آخر اینکه کسانی که به ویروس اچ آی وی HIV آغشته هستند نیز از سوی اداره مهاجرت راهکارهایی برای تحت نظر گرفتن بیماری در کانادا دریافت می کنند ولی به طور معمول وجود این ویروس نیازمند نظارت پزشکی بعد از مهاجرت و یا ممنوع الورود بودن به کانادا نیست.

بدیهی است که بحث آزمایشات پزشکی Medical Procedures آمیخته ای از مسایل پزشکی و حقوقی است.


انواع خانه در کانادا

میزان اجاره منزل به عوامل مختلفی (همانند ایران) بستگی دارد مثلاً شهر، محله ، موقعیت مکان مورد نظر،سایز و ابعاد و امکانات.
در کانادا معمولاً این مکان‌ها برای اقامت وجود دارند:

اتاق Room:
به شکل مبله Furnished و نیز غیر مبله وجود دارد.استفاده از سیستم بهداشتی و آشپزخانه معمولا با افراد دیگر به صورت اشتراکی است. گاهی اوقات امکاناتی نظیر دسترسی به اینترنت و کانال‌های تلویزیونی نیز موجود است.

بیسمنت Basement (زیرزمین):
بسیاری از مهاجرین در ابتدای ورود از این نوع اسکان استفاده می‌کنند این مکان‌ها عمدتاً به صورت بچلر(آپارتمان بدون اتاق خواب)، یک ،دو و یا گاهی سه خوابه وجود دارند و اجاق گاز و یخچال در اینها موجود است. لباس‌شویی و خشک‌کن نیز به طور مستقل یا مشترک با صاحبخانه است. گاهی هم ممکن است صاحبخانه کیبل (برای شبکه‌های تلویزیونی) و یا اینترنت را به صورت مجانی در اختیار مستاجرین قرار دهد. در صورت نیاز به پارکینگ حتما باید در زمان عقد قرارداد برای آن توافق کرد.

آپارتمان اجاره‌ای Rental Apartment: ساختمان‌هایی که تمام واحدهای آن توسط یک شرکت به مدت یک سال (قابل تمدید) اجاره داده می‌شود. هر واحد به صورت مستقل دارای اجاق‌گاز و یخچال است و گاهی بعضی از ساختمانها ممکن است امکانات بیشتری نظیر استخر و سالن ورزش هم داشته باشد. فضای لباس‌شویی به صورت مشترک برای تمام ساکنین در زیرزمین ساختمان قرار دارد که به صورت سکه ای استفاده میشود. هزینه پارکینگ جداگانه محاسبه می‌شود.

کاندومینیوم Condominium:
یک واحد آپارتمانی (از کل یک ساختمان مرتفع است) که دارای مالک مستقل بوده و توسط وی اجاره داده می‌شود. این ساختمان‌ها معمولاً شیک‌ترو مدرنتر، جدیدتر و دارای امکانات بیشتری نسبت به آپارتمان‌های اجاره‌ای هستند (مثلا هر واحد مستقلاً لباس‌شویی و خشک‌شویی و احتمالاً ظرف‌شویی مستقل خود را دارد) اما چون جدیدتر ساخته شده‌اند ممکن است کوچکتر از آپارتمان های اجاره ای باشند.

خانه House:
در انواع مختلف
1) تاون‌هاوس Townhouse ( که از هر دو طرف به خانه مجاور چسبیده است )،
2) نیمه‌جدا (Semi-Detached) که از یک طرف به خانه مجاور چسبیده است ،
3) جدا (Detached) که از هر دو طرف از خانه مجاور فاصله دارد، وجود دارد.
این نوع محل اسکان گران‌ترین مکان برای اجاره محسوب می‌شود . هزینه Utility (آب، برق و گاز) هم معمولا با مستاجر است که جدا باید پرداخت شود.

در دسته بندی کلی، 3 حالت برای اجاره خانه وجود دارد که عبارتند از:

Lease: اجاره خانه بصورت مستقیم از مالک یا نماینده وی براساس قرارداد.

Sublet: اجاره دادن خانه به فرد دیگر برای مدت نسبتاً کوتاه یک یا دو ماهه بدلایلی همچون سفر به ایران.

Lease transfer/sublease: انتقال قرارداد اجاره فیمابین دو نفر به نفر سوم برای باقیمانده مدت قرارداد مثلا به علت جابه جایی.

در مراجعه به آپارتمانهای استیجاری یا مشاهده آگهی های مربوط به آنها، با اعدادی مواجه می شوید که بیانگر اندازه آنها می باشد. این اعداد و مفهوم هریک از آنها به قرار زیر است:

½1
خانه ای شامل هال، آشپزخانه و سرویس بهداشتی کوچک
½2
خانه ای شامل هال، آشپزخانه و سرویس بهداشتی اما بزرگتر از 1به عنوان مثال همراه با راهرو
½3
خانه ای شامل هال، یک اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی
½4
خانه ای شامل هال، دو اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی
½5
خانه ای شامل هال، سه اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی

à louer: نصب این عبارت در جلوی هر ساختمان به معنای وجود آپارتمان اجارهای در آن می باشد و معادل فرانسوی For rent است.

Co-signer: بعبارتی به معنای ضامن می باشد که حضورش در هنگام عقد قرارداد اجاره (بخصوص در دفعات اولیه) لازم است. در صورت عدم وجود چنین فردی، مالکین گاهی پرداخت اجاره 3 ماه را مطالبه می نمایند که باید در همان ابتدا پرداخت شود. این مبلغ شامل اجاره ماه اول و دو ماه انتهایی قرارداد می باشد، تا شما به راحتی نتوانید قرارداد را یکطرفه باطل کنید


پول رایج کانادا

پول رایج کانادا، دلار کاناداس که هر صد سنت برابر با یک دلار است.
سکه های کانادا در شکل، رنگ و سایز مختلف که هرکدام نام مربوط بخود را دارند عرضه و هرروز توسط شهروندان کانادا با نام مستعار دست به دست می شوند.
در اینجا نگاهی به انواع سکه ها و نام های مستعار انها داریم:

تمامی اعداد زیر بعنوان سنت استفاده شده اند

1: penny در سال ۲۰۱۲ حذف شد
5: nickel
10: dime
25:quarter

1$: dollar or loonie
2$: two dollars or toonie

در کانادا تمامی پول های کاغذی دارای سایز یکسان اما رنگهای مختلف هستند:
5$: ابی
10$: بنفش
20$: سبز
50$: قرمز
100$: قهوه ای

و دراخر نکته ای که تمامی ما ایرانیها از ان فراری هستیم
«انعام»
مبلغ استاندارد انعام دادن برابر ۱۵ درصد صورتحساب می باشد.
معمولی ترین اماکن برای انعام:
🔹رستوران
🔸بار
🔹هتل
🔸تاکسی
🔹و مکانهای مشابه


 سابقه اعتباری

هر تازه واردی به کانادا، به راحتی و بدون نیاز به فیش حقوقی، ضامن و یا سند، می‌تواند درخواست وام بدهد که با دریافت یک کارت پلاستیکی، مبلغی به عنوان وام در اختیار وی قرارداده میشود (Credit Limit) و از آن لحظه به بعد عملکرد وی نسبت به آن وام سنجیده و اعتبار مالی شخص ساخته میشود (Credit Score).
برای هر کسی که کردیت کارت دارد و یا می‌خواهد تقاضا کند و یا در اندیشه خرید خانه و دریافت وام است، مسئله کردیت معمایی است پیچیده و با کمال تاسف هر کسی با سلیقه و برداشت خود توصیه کننده و گاه خراب کننده آن است.
ساده ترین جمله در تعریف آن، سابقه اعتباری شما و نحوه پرداخت تعهدات مالی شماست. درکانادا، بد حساب و یا خوش حساب بودن شما در یک محل (Credit Bureau) جمع آوری، امتیازبندی و در اختیار موسسات مختلف قرار داده می‌شود و بانکها و موسسات مالی براساس این امتیاز شما، به شما کردیت و یا وام می دهند که از 300 شروع و به حدود 900 ختم می‌شود و امتیاز بالای 680 معمولاٌ خوب محسوب می‌شود.
هر چه این امتیاز بیشتر باشد، درخواست شما سریعتر تائید شده و وام با بهره پایین تری دریافت خواهید کرد.

عواملی که در مقدار کردیت شما نقش دارند بسیارند اما مهمترین آنها به قرار زیرند:

• چگونگی پرداخت های قبلی شما، یعنی اگر بدهی‌های خود را به موقع پرداخت کنید 35 درصد از امتیازات را خواهید داشت. این پرداختها شامل همه کردیت کارت‌ها، صورت حسابها و وام‌های موجود شماست. توجه فرمائید که مقصود پرداخت کل بدهی‌های شما نیست بلکه حداقل پرداختی است که باید به موقع بپردازیم (Minimum Payment) که معمولا 3% میزان بدهی کردیت کارت است. اعلام ورشکستگی و یا هر نوع عدم و یا دیر پرداخت بدهی‌های شما بر روی این 35 درصد اثر خواهد گذاشت.

توجه داشته باشید که برای دو نفر با late payment یکسان، فردی که بیشتر در کانادا بوده باشد، امتیاز منفی بیشتری دارد، زیرا مدت بیشتری در کانادا بوده و انتظار میرود اطلاعات و تجربه مالی بیشتری نسبت به افراد تازه وارد داشته باشد.

• مقدار بدهی شما، یعنی هر چقدر مقدار بدهی شما به مبلغی که بانک تصویب کرده نزدیک تر باشد امتیاز شما افت خواهد کرد.
%30 درصد امتیازات شما بستگی به مقدار بدهی شما دارد. که گاه دوستان توصیه می‌کنند که سعی کنید همه بدهی های خود را پرداخت نکنید زیرا بانک‌ها دوست دارند شما بدهکار باشید و بهره بپردازید. این فرضیه کاملا غلط است و شما می‌توانید تمام مبلغ کردیت کارتی که خرج کرده اید را بپردازید. توصیه میشود سعی کنید میزان استفاده شما از 60% اعتبار کارت (Limit) بیشتر نشود.

• طول سابقه اعتباری ـ هر چقدر سابقه داشتن کردیت شما بیشتر باشد و البته به موقع هم پرداخت شده باشند تاثیر مثبت بیشتری خواهند داشت زیرا بانک می‌خواهد بداند شما در گذشته خوش حساب بوده اید یا خیر. گاه به توصیه دوستان کردیت کارت‌های خود را بعضی افراد باطل می‌کنند و متاسفانه قدیمی ترها این کار را بیشتر انجام می‌دادند و بعد تعجب می‌کردند که چرا کردیت آنها پایین آمده است. پیشنهاد این است که حداکثر 2 کردیت کارت داشته باشید و اگر قصد ابطال کردیت کارت اضافه را دارید، کارتهایی را باطل کنید که طول عمر کمتری دارند. چرا که سابقه بیشتر یک کارت امتیاز بیشتری دارد تا داشتن چند کارت با سابقه کم.

• تعداد تقاضاهای دریافت کردیت، هر بار که شما تقاضای کردیت کارت ، خط اعتباری (Line of Credit)، کارت فروشگاه ، وام خودرو و وام مسکن می‌کنید، بانک‌ها و موسسات، اعتبار شما را کنترل می‌کنند (Credit Check) و مقداری از امتیاز شما کسر می‌شود.

– پس اگر قصد خرید خودرو دارید و به دنبال امتحان خودروهای مختلف هستید (Shop Around)، اجازه ندهید چند دیلر همزمان کردیت شما را چک کنند. نوع و مارک خودرو را انتخاب کنید و آخرین اقدام شما انجام اقدامات مالی باشد و یا اگر در فروشگاههای مختلف، پیشنهاد استفاده از تخفیف یا جمع آوری پوینت با داشتن کارت فروشگاه دریافت کردید، بدانید که قبل از ارائه کارت، شما کردیت چک خواهید شد. ضمن اینکه کارت‌های فروشگاه معمولا نرخ بهره به مراتب بالاتری از کردیت کارت دارند (بیش از 30%)

● در انتها لازم میدانم یادآوری کنم که هر کس لازم است گاه به گاه با مراجعه به مرکز Equifax و یا Transunion اعتبار خود را چک کند تا از وجود اشکالات در آن و یا تناقضات در آن اطلاع پیدا کرده و حتی از کلاهبرداری‌های احتمالی جلوگیری کند.
شرکت Borrowell یک استارت آپ جدید هست که با شرکت Equifax و دیگر شرکت‌های معتبر همکاری می‌کند، این شرکت از شما غیر از نام و نام خانوادگی اطلاعات دیگه ای نمی‌گیرد و درآمدش از این طریق هست که بر اساس کردیت اسکور شما بانک‌ها به شما بسته های بانکی پیشنهاد می‌دهند و بابت اینکار از بانک‌ها پول تبلیغات میگیرد.

 


 

پیش شماره تلفن در هر استان کانادا

Alberta
403, 587, 780, 825

British Columbia
236, 250, 604, 778

Manitoba
204, 431

New Brunswick
506

Newfoundland and Labrador
709

Nova Scotia and Prince Edward Island
902, 782

Ontario
226, 249, 289, 343, 365, 416, 437, 519, 548, 613, 647, 705, 807, 905

Quebec
418, 438, 450, 514, 579, 581, 819, 873

Saskatchewan
306, 639

Yukon, Northwest Territories and Nunavut
867

پرستاری در کانادا
پرستاران نقش بسیار ارزنده ای در نظام پزشکی ایفا می کنند. در کانادا برای آنکه فرد بتواند در رشته پرستاری فعالیت کند باید مجوز داشته باشد. شرط دریافت مجوز علاوه بر تحصیلات معمولا گذراندن موفقیت آمیز امتحانات خاص این رشته است. در کانادا “انجمن پرستاران کانادایی” Canadian Nurses Association در زمینه مسایل پرستاری افراد را راهنمایی می کند. از آنجا که مسایل پزشکی زیر نظر استان ها اداره می شود، برای دریافت مجوز باید به سازمان مسؤول استان محل سکونت خود مراجعه کنید.

در حال حاضر می توان پرستاران کانادا را به دو گروه زیر تقسیم کرد.

Registered Nurse یا پرستار دارای پروانه رسمی
Nurse Practitioner یا پزشک پرستار

گروه اول Registered Nurse در گذشته باید در کالج دوره پرستاری می دیدند و یا آنکه مدرک کارشناسی پرستاری می گرفتند. این روزها بیشتر بیمارستان ها ترجیح می دهند پرستارانی را استخدام کنند که حداقل مدرک کارشناسی داشته باشند. علاوه بر مدرک تحصیلی، پرستاران برای دریافت پروانه رسمی باید در امتحان RN یا همان Registered Nurse قبول شوند. دفترچه راهنمای آزمون RN در این خصوص توضیحات جامعی ارائه می کند

“پزشک پرستاران” یا Nurse Practitioners پرستارانی هستند که معمولا مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر دارند. این گروه از پرستاران باید در امتحان CNPE یعنی Canadian Nurse Practitioner Exam یا معادل آن قبول شوند. پزشک پرستاران تا حدودی اجازه فعالیت هایی مشابه پزشکان دارند؛ مثلا می توانند مریض ها را معاینه کنند و برای برخی بیماری ها نسخه صادر کنند.

بنا به آمار منتشر شده توسط وب سایت PayScale.com پرستارانی که پروانه پرستاری دارند بین 53000 تا 75000 دلار در سال درآمد دارند .درآمد پزشک پرستاران کانادایی نیز در محدوده 67000 تا 100000 دلار در سال است .درآمد دقیق این پرستاران بسته به سابقه کار، تعداد ساعات اضافه کاری و نیز استانی که در آن فعالیت دارند متفاوت است.

بسیاری از پرستاران کانادایی جذب بازار کار در آمریکا می شوند. در شهرهایی نظیر محل زندگی نگارنده که به مرز آمریکا نزدیک است، پرستاران زیادی هستند که در بیمارستان های آن طرف مرز کار می کنند ولی محل زندگی شان همچنان کاناداست. بدین ترتیب از حقوق بیشتری که در آمریکا می گیرند بهره می برند در حالی که مزایای کانادایی نظیر خدمات پزشکی رایگان را هم حفظ می کنند.

آخرین نکته آنکه در حال حاضر پرستاری یکی از رشته هایی است که در فهرست مشاغل اداره مهاجرت کانادا قرار گرفته است.

سایتهای کاریابی
Categories
  • ساسکاچوان
  • کبک
  • درباره کانادا