ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان
برای تحصیل در آلمان می بایست قبل از ورود به این کشور ویزای تحصیلی آلمان را اخذ نمود. این ویزا توسط سفارت آلمان در تهران به متقاضیان ارائه میشود. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان به شرح زیر است. توجه داشته باشید که مدارک مورد نیاز در دو سری می بایست به سفارت تحویل داده شود.
کشور آلمان در تمامی مقاطع تحصیلی اعم از دبیرستان تا مقطع دیپلم و مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و مقطع دکترا پذیرش و ویزای تحصیلی صادر می نماید.
ویزای تحصیلی در کشور آلمان در سطوح مختلف تحصیلی صادر می‌گردد. اولین قدم برای اخذ ویزای تحصیلی در آلمان رزرو وقت ویزای تحصیلی آلمان فقط به صورت آنلاین و از طریق سایت سفارت آلمان است.

از مهمترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان دریافت نامه پذیرش از دانشگاه های آلمان است. شما با ویزای تحصیلی آلمان می‌توانید به صورت تمام وقت در آلمان تحصیل کنید. گرفتن پذیرش از یک کالج و یا دانشگاه قدم دوم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان می‌باشد. منظور از کالج، نهاد های دولتی وابسته به دانشگاه است که وظیفه آموزش زبان آلمانی و دروس پایه مرتبط با رشته ای را دارند که در آینده در دانشگاه قرار است بخوانیم. در واقع منظور آموزشگاه‌ها و مدارس زبان آلمانی نیستند زیرا اگر شما صرفا قصد یادگیری زبان آلمانی را از ابتدا در آلمان داشته باشید و مستقیم از ایران درخواست می‌دهید، سفارت آلمان به شما ویزای تحصیلی آلمان را نمی‌دهد.

اما داشتن نامه پذیرش از یک دانشگاه به منزله اجازه تحصیل در آلمان نیست، بلکه پس از آن دانشجو باید برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام نماید و تمامی شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان را داشته باشد. شرایط ویزای تحصیلی آلمان به صورت کامل در این صفحه آورده شده است.

دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند، باید برای تحصیل در آلمان از طریق سفارتخانه های آلمان در کشور خود، جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایند. توجه به این نکته ضروری است که با سایر ویزاها مانند ویزای توریستی آلمان، اجازه تحصیل به شما داده نمی‌شود و همچنین ویزای توریستی و ویزای شنگن قابل تبدیل به ویزای تحصیلی نیست.

بعد از اینکه نسبت به رزرو وقت مصاحبه در سفارت آلمان در تهران واقع در خیابان فردوسی اقدام نمایید، باید برای تحصیل در آلمان از یک کالج یا دانشگاه آلمانی، پذیرش بگیرید. گرفتن وقت سفارت آلمان یکی از کارهایی است که باید با دقت و برنامه ریزی قبلی انجام شود، زیرا تعداد متقاضیان ایرانی ویزای تحصیلی آلمان بسیار زیاد است و شما باید بر اساس نکات زیر، در یک زمان بندی صحیح، نسبت به رزرو وقت سفارت آلمان اقدام نمایید:

تاریخ شروع کلاس هایتان در آلمان
در نظر گرفتن ۸ هفته از روز مصاحبه تا روز دریافت روادید تحصیلی آلمان
ویزای دانشجویی آلمان معمولا ۳ ماه اعتبار دارد(در شرایط کنونی بخاطر همه گیری بیماری کرونا 6 ماهه می باشد) که متقاضی پس از ورود به خاک آلمان باید با مراجعه به اداره امور اتباع خارجه (Ausländerbehörde) شهر خود نسبت به تمدید ۱ الی ۲ ساله ویزای تحصیلی آلمان خود اقدام کند.

دو قطعه عکس پرسنلی
پاسپورت معتبر
مدارک و سوابق تحصیلی مورد تایید در آلمان (آخرین مقطع تحصیلی شامل دیپلم، کارشناسی یا کارشناسی ارشد)
مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی منوط به رشته و دانشگاه مورد نظر
نامه پذیرش
تمکن مالی
ویزای دانشجویی آلمان و کار دانشجویی
از دغدغه‌های دانشجویان پیدا کردن کار دانشجویی در این کشور است تا بتوانند بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را پوشش دهد. معمولاً در ترم‌های اول امکان داشتن کار دانشجویی وجود ندارد؛ اما از ترم‌های بعد با تسلط بیشتر به زبان و داشتن مهارت امکان ۱۲۰ روز کار در ایام تعطیلی بین ترم‌ها به صورت تمام‌وقت و ۲۴۰ روز در طول ترم به صورت پاره‌وقت وجود دارد.

دستمزد کار در آلمان ساعتی ۸ تا ۱۲ یورو است که بخشی از هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد. همراه دانشجو در کشور آلمان می‌تواند بدون محدودیت به صورت تمام‌وقت مشغول به کار شود.

امکان تحصیل رایگان در آلمان
بودجه اکثر دانشگاه‌ها در آلمان توسط دولت تأمین می‌شود و شما هیچ شهریه‌ای برای دوره‌های کارشناسی یا اکثر دوره‌های کارشناسی ارشد نباید پرداخت کنید. ممکن است برای برخی از رشته‌های کارشناسی ارشد شهریه وجود داشته باشد، اما در مقایسه با کشورهای دیگر زیاد نیست.

البته کلیه دانشجویان باید مبلغی برای ثبت نام یا Semester contribution پرداخت کنند. این مبلغ هیچ ارتباطی به شهریه ندارد و فقط برای دریافت خدمات دانشجویی (AStA) است. در بسیاری از دانشگاه‌ها، با پرداخت این مبلغ، کارتی برای استفاده ار وسایل حمل و نقل عمومی نیز دریافت می‌کنید.

این مبلغ در دانشگاه‌های مختلف متفاوت و بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ یورو است که باید هنگام ثبت نام و قبل از شروع هر ترم جدید پرداخت شود. در برخی موارد هزینه‌ بیشتری برای مواردی مانند کتاب‌های تخصصی و متریال آموزشی بسته به رشته درسیتان نیز از شما دریافت می‌شود.

البته در کنار دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های خصوصی زیادی نیز در آلمان مشغول به فعالیت هستند که شهریه‌های قابل توجهی را برای دوره‌های خود دریافت کنند.

ویزای تحصیلی آلمان و موقعیت کار پس از تحصیل در آلمان
کشور آلمان به عنوان صنعتی ترین کشور اروپا شناخته می گردد از این رو فضای کسب و کار در این کشور خصوصاً برای افرادی که در رشته های مهندسی تحصیل نموده اند، بسیار مطلوب است. دانشجویانی که با اخذ ویزای تحصیلی به آلمان مهاجرت نموده اند می توانند پس از فارغ التحصیل شدن به مدت حداکثر 18 ماه کارت اقامت خود را تمدید نمایند و در جستجوی کار تمام وقت مرتبط با رشته تحصیلی خود باشند و پس از یافتن کار، اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل نمایند. نرخ بیکاری به عنوان مهم ترین شاخص در آگاهی از وضعیت بازار کار می باشد. در آلمان نرخ بیکاری بسیار پایین می باشد و نمودار زیر نیز گویای این مسئله است. نرخ بیکاری آلمان در سال 2021 در حدود 4.5 درصد می باشد.
وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
همانطور که بیان نمودیم دانشجویان پس از تحصیل می توانند وارد بازار کار شوند و اقامت کاری دریافت نمایند. بعد از 5 سال کار کردن در آلمان متقاضیان می توانند اقامت آلمان بصورت دائم را کسب نمایند. برای اخذ پاسپورت متقاضیان بایستی تقریبا مسیر پیچیده ای را پشت سر بگذارند. افرادی که اقامت دائم کشور آلمان را دریافت نموده باشند بایستی شرایط ذیل را برای اخذ پاسپورت آلمان ایجاد نمایند.

متقاضی بایستی حداقل 10 سال در آلمان زندگی کرده باشد.
بایستی متقاضی حداقل دارای مدرک زبان آلمانی B1 باشند و این موضوع را ثابت کنند.
متقاضی بایستی بتوانند از خود و خانواده خود حمایت مالی نمایند.
متقاضی بایستی دارای سوابق کیفری نباشند.
متقاضیان اخذ پاسپورت آلمان همچنین بایستی در آزمون تاریخ آلمان، قوانین مدنی و شهروندی و تابعیت آلمان پذیرفته شوند.

    Categories
    • ویزای تحصیلی کانادا
    • ویزای تحصیلی امریکا
    • ویزای تحصیلی ایتالیا