ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا به عنوان یکی از اقسام ویزای موقت کانادا نوعی جواز موقت برای زندگی و تحصیل در این کشور محسوب می‌شود.

ویزایی که خود به دو بخش ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی تقسیم بندی می‌شود و این فرصت را در اختیار محصل و یا دانشجو قرار خواهد داد تا در کنار خانواده (والدین، همسر و فرزندان) و با خیالی آسوده بر تحصیل در مقاطع مختلف متمرکز شود.

مهم‌ترین و البته شرط نخست دریافت ویزای تحصیلی کانادا، داشتن پذیرش تحصیلی از مدرسه، کالج، دانشگاه و یا یک موسسه آموزش عالی در این کشور است؛ بنابراین پس از دریافت نامه پذیرش یا اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا و یا یکی از مدارس این کشور قادر خواهید بود برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید.

اگر به دنبال تحصیل در کانادا و أخذ ویزاى دانشجویى کانادا هستید، ابتدا باید دانشگاه و یا موسسه اى که قصد تحصیل در آن دارید را انتخاب نمایید. پس از أخذ پذیرش در رشته مورد نظر، و قبل از اقدام براى ویزاى تحصیلى باید در آن مدرسه ویا کالج ثبت نام نمایید.

برخى از افراد به اشتباه فکر مى کنند نامه قبولى پذیرش دانشگاه یا کالج براى ورودشان به کانادا کافى است اما متاسفانه اینچنین نیست.

مزایاى ویزاى دانشجویى کانادا:
1- علاوه بر مزایاى تحصیلى ، مجوز تحصیل تا پایان تحصیلات معتبر بوده و نگرانى بابت وضعیت مهاجرت نخواهد داشت و پس از ٢ سال متوالى تحصیل در کانادا مى توانید براى اقامت دائم و زندگى در کانادا اقدام نمایید.
2- بعد از ٢ سال تحصیل بر أساس سهمیه استانى قادر به گرفتن اقامت هستید، ولى اگر سهمیه اى نباشد با داشتن یک سال سابقه کار متقاضى مى تواند براى اقامت درخواست دهد.
3-دانشجویانى که داراى ویزاى دانشجویى با اعتبار بیش از ۶ ماه در کانادا هستند، مى توانند به مدت ٢٠ ساعت در هفته و در طى زمان هاى تعطیلى به صورت فول تایم و بدون نیاز به ویزاى کار مشغول به کار شوند.
4- پس از به پایان رسیدن ویزاى دانشجویى ، به دانشجو فرصت ٩٠ روزه ترک خاک کانادا داده مى شود. به شرط اینکه دانشجو تقاضاى ویزاى کار بدهد مى تواند در کانادا بماند.
5- دانشجو پس از إتمام تحصیل بسته به زمان تحصیلش مى تواند براى پیدا کردن شغل مناسب ویزاى خود را تمدید کند.
6- دانشجویان علاقمند به تحصیل در کانادا مى توانند با داشتن نمره آیلتس بالا و نمرات خوب دانشگاهى براى ادامه تحصیل در کانادا اقدام کنند.
7- اگر قصد زندگى و تحصیل در کانادا را دارید، براى پروسه پذیرشتان مهم است که نشان دهید توان مالى لازم براى تمام دوره تحصیلتان را دارید. این بدان معناست که جهت موفقیت در اخذ پذیرش باید پول کافى در حساب بانکیتان داشته باشید.هم چنین به محض ورود به کانادا باید نشان دهید که پول کافى جهت پرداخت تمامى شهریه هاى تحصیلى را دارید.
8- با اینکه استانداردهاى زندگى و تحصیل در کانادا در دنیا بسیار بالاست اما هزینه زندگى و تحصیل در این کشور در مقایسه با آمریکا و انگلستان براى دانشجویان بین المللى بسیار کمتر است . به همین دلیل کانادا براى تحصیل در کالج ودانشگاه ارجح تر است.
ویزاى دانشجویى کانادا سکوى پرتابى براى شما براى داشتن زندگى موفق و تحصیل در خارج از کشور است.
مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا
بر اساس اعلام وب سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا، مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا (بدون احتساب زمان مورد نیاز برای انگشت نگاری) برای متقاضیان ایرانیحدود ۱۱ هفته (بصورت میانگین) خواهد بود.

در واقع زمانی که سفارت کانادا برای بررسی درخواست ویزای تحصیلی شما با احتساب زمان مورد نیاز برای بیومتریک (انگشت نگاری) نیاز دارد، حدود ۳ ماه خواهد بود.

البته این زمان مشروط به آن است که کلیه مدارک متقاضی همچون نامه استادی پرمیت یا پذیرش تحصیلی وی آماده بوده و نیاز به بازگشت پرونده و تکمیل آن نباشد.

هر اندازه در تکمیل مدارک و رعایت ضوابط لازم برای درخواست ویزای تحصیلی وسواس و دقت بیشتری به خرج دهید، طبعا هم مدت زمان صدور ویزای تحصیلی شما کوتاه‌تر خواهد بود و هم شانس موفقیت افزایش خواهد یافت.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا
پس از موافقت اداره مهاجرت کانادا با درخواست متقاضی، ابتدا ویزا برای وی صادر می‌شود که به محض ورود فرد مذکور به خاک کانادا، Study Permit وی نیز صادر خواهد شد. مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا بسته به مقطع و رشته تحصیلی متقاضی متفاوت بوده و معمولا تا زمان پایان دوره تحصیلی معتبر خواهد بود.

برای مثال اگر متقاضی برای تحصیل در مقطع کارشناسی از یکی از دانشگاه‌های مورد تایید اداره مهاجرت کانادا، پذیرش تحصیلی داشته باشد، ویزای تحصیلی برای وی ۴ ساله صادر خواهد شد.

البته امکان تمدید اعتبار ویزای تحصیلی کانادا و یا تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار با در نظر گرفتن شرایطی خاص نیز وجود دارد.

برای درخواست هر کدام از انواع ویزای کانادا (ویزای موقت و یا ویزای اقامت دائم) نیاز به ارائه مدارک خاص آن خواهد بود. حساسیت اداره مهاجرت کانادا در قبال ویزای تحصیلی کانادا به دلیل اعتبار نسبتا بلند مدت آن طبعا بیشتر از ویزای توریستی کانادا خواهد بود. مهمترین مدرکی سفارت کانادا در زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی این کشور به آن توجه خواهد کرد، تمکن مالی متقاضی است.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا
همانگونه که اشاره شد برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیاز به حداقل‌هایی است. به بیان دیگر متقاضی تنها در صورت دارا بودن شرایط لازم می‌تواند برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام نماید، در غیر این صورت امکان ویزا شدن درخواست وی بسیار اندک خواهد بود.
شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:
1- پذیرش از یکی از موسسات آموزش عالی کشور کانادا (مورد تایید اداره مهاجرت)

2 – توانایی پوشش مخارج حداقل یک سال زندگی و تحصیل در کانادا

3 – عدم سوء پیشینه

4 – پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار

5- ارائه مدارکی که ثابت کند فرد پس از پایان تحصیل قصد ماندن در کانادا را ندارد

6 – ارائه برنامه تحصیلی (Study Plan) دقیق و قانع کننده

بدیهی است در صورت نبود هر یک از شرایط فوق، درخواست ویزای تحصیلی کانادا رد خواهد شد. البته در برخی موارد مدراس و یا دانشگاه مد نظر، پذیرش تحصیلی مشروط برای متقاضی صادر می‌کند که در این صورت متقاضی می‌بایست در زمان ارائه مدارک، آفیسر پرونده را متقاعد کند شروط ذکر شده در ادمیشن را دارد. برای مثال اگر شرط یادگیری زبان در ادمیشن آمده باشد، متقاضی باید برنامه خود دایر بر فراگیری زبان را ارائه دهد.

چه مواردی باعث ریجکت ویزای تحصیلی کانادا می‌شوند؟
نا به هر دلیلی که درخواست ویزای کانادا (از هر نوع) رد یا ریجکت شود، نامه‌ای رسمی از سوی سفارت به ایمیل متقاضی ارسال خواهد شد و دلایل ریجکتی به تفکیک مشخص می‌شود.

مهمترین دلایل ریجکت ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

1- کافی نبودن منبع مالی برای پوشش هزینه‌ها

2- قانع نشدن آفیسر پرونده در خصوص اهداف تحصیل و امکان عدم بازگشت پس از پایان تحصیل

3- رشته تحصیلی مورد نظر

4- اشکال و یا تناقض در تکمیل فرم‌های درخواست ویزا و یا مشکل در فایل درخواست ویزا

5- برنامه تحصیلی نامناسب

موارد فوق از مهمترین دلایل ریجکت یک پرونده ویزای تحصیلی کانادا خواهد بود. با تکیه بر تجربه و دانش تیم اجرایی به سادگی می‌توانید از همان ابتدا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید و پرونده خود را با خیالی آسوده به ما بسپارید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود.

1- ویزای توریستی یا Temporary Resident Visa:
در این نوع ویزا که همزمان با درخواست ویزای تحصیلی محصل در دانشگاه و یا مدرسه ارسال می‌شود، والدین دانش آموز و یا دانشجو می‌توانند ویزای همراه کانادا را با اعتباری ۶ ماهه دریافت نمایند.

همچنین در این نوع ویزا که به آن ویزای TRV گفته می‌شود در صورتیکه یکی از والدین دارای ویزای کار یا ویزای تحصیلی کانادا باشد، فرزندان آنها برای دریافت ویزای تحصیلی نیازی به ارایه نامه قبولی از مدارس ندارند و میتوانند بدون مشکل برای ویزا درخواست کنند.

2 – ویزای اجازه کار یا Open Work Permit:
اگر متقاضی در یکی از دانشگاه‌ها و یا کالج‌های معتبر کانادا به صورت تمام وقت پذیرفته شده باشد یا با ویزای تحصیلی کانادا در حین تحصیل باشد، همسر وی می‌تواند برای ویزای کار اقدام نماید.

برای این نوع ویزا می‌توان همزمان با درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد و یا پس از پذیرش تحصیلی و استقرار یکی از زوجین در کانادا برای همسر وی اقدام درخواست ویزای اجازه کار داده شود.

Categories
  • ویزای تحصیلی امریکا
  • ویزای تحصیلی آلمان
  • ویزای تحصیلی ایتالیا